Zaváhání favoritů, vyrovnané bitvy a povstání Příbrami v Brně. To vše a ještě více se událo o uplynulém víkendu v mužské extralize.

VK Jihostroj České Budějovice, 34 bodů

Jihostroj se vrací na první místo v tabulce a to díky především dvěma koncentrovaným výkonům. V pátečním zápasu přijela nevyzpytatelná Odolena Voda, která předvádí v posledních kolech stabilní kvalitní výkony. Jihostroj se ale z předchozí prohry v Praze rychle oklepal a předvedl proti Aeru velmi koncentrovaný výkon, který si pochvaloval trenér René Dvořák i po utkání:

Kromě začátku utkání, kdy jsme nechytili pár balonů v poli, jsme hráli tak, jak jsem si představoval. Tlačili jsme dobrým servisem, slušně jsme bránili v poli i na bloku. Občas jsme udělali chybičku, ale to k tomu patří. Utkání jsme zvládli dobře.
Úspěšný víkend pro Jihostroj a šest povinných bodů do tabulky. foto © Jihostroj

Výhra 3:0 se jistě hodila i do druhého dne, když čekal Jihočechy druhý domácí zápas, protentokráte s Kladnem, které letos opravdu neprožívá dvakrát povedenou sezonu. Přesto se povedlo zápas Kladnu zdramatizovat ve třetím setu, kdy zatlačili na domácí a ti se museli vracet do zápasu. Větší překvapení se ale nakonec nekonalo a ve čtvrtém setu se opět vše vrátilo do zaběhlých kolejí s konečným skóre 3:1 pro domácí.

VK Dukla Liberec, 32 bodů

Liberec sice přišel o vedoucí příčku, ale stále má zápas k dobru. I proto, že o víkendu měli liberečtí na programu pouze jedno utkání. V sobotu cestovala Dukla do Brna, které již den před tím mělo v nohách utkání s Příbramí, které navíc prohrálo.

V Brně se nám nehraje dobře. První set byl ale dobrý z naší strany, potom ale domácí zlepšili podání, my jsme šli na útoku dolů. Jsem rád, že jsme to pak otočili, tady se nám opravdu nehraje dobře. Byl to takový souboj staří versus mladí.

Takto komentoval výkon Dukly po zápase kapitán Jan Štokr. Opět rozhodoval servis domácích, který měl zásadní vliv na vývoj utkání. Přesto Dukla potvrdila kvalitu a zejména jim také pomohl široký kádr. Trenéru Nekolovi vyšla střídání hráčů, kteří měli lví podíl na otočení celého zápasu. Dukla tak završila úspěšný týden v CEV Cupu důležitou tříbodovou výhrou v Brně 3:1.

VK Lvi Praha, 25 bodů

Lvi Praha od domácí porážky s Libercem najíždějí na novou vítěznou vlnu. Ta se ale v pátek nerodila dvakrát jednoduše. Začátek zápasu byl sice jednoznačně v režii domácích, SKV Ústí nad Labem ale zabralo a bojovností dotlačilo zápas až do tiebreaku, ve kterém již domácí prokázali kvalitu a zkušenost a zvítězili tak 3:2. Trenér domácích Tomáš Pomr byl nakonec rád za vybojované vítězství:

Dneska vybojované dva body. Musím říct, že dneska si Ústí odváží zaslouženě bod za odvážný a bojovný výkon, který tady u nás předvedlo. Nám trošičku zvlhnul prach, naštěstí jsme výborně odehráli pátý set. Nicméně jsme to měli v průběhu utkání velmi těžké, protože Ústí začalo dobře přihrávat náš servis a hráli tvrdě do kůlu a dobře útočili. My jsme se vůbec nedostali ke kompaktní obraně. V tom jsme to měli dnes těžší, ale jsem rád za vítězství. Každé takové vítězství je moc důležité pro tým.

K sobotnímu utkání tak Lvi moc sil nepošetřili. Naštěstí pro ně se ale zápas s poslední Příbramí vyvíjel dobře a domácí nedovolili hostím žádné větší překvapení. Zejména kvalitním a trpělivým servisem nepustili Kocoury do větších akcí a před vánocemi si tak udělali Lvi příjemnou pohodu. O průběžné třetí místo ještě mohou domácí přijít, SKV hraje s Karlovarskem, ale i tak mají do další fáze soutěže Lvi dobře nakročeno.

Pražští chvílemi koukali, co se to na hřišti děje. foto © VK Lvi Praha

VK ČEZ Karlovarsko, 23 bodů

Karlovarsko mělo na programu trip do Kladna a Ostravy. Nový autobus k takovému cestování jistě přijde vhod. Do Kladna přijeli svěřenci trenéra Nováka v dobré formě, na kterou nebyli domácí schopní zareagovat a zrodila se tak rychlá a jednoznačná výhra 3:0. Hosté si vždy postupně vytvořili náskok a set úspěšně dovedli do zdárného konce.

Jaké pak bylo překvapení hned druhý den, když se Ostrava vrhla na Karlovy Vary jako rozzuřený pes a svou agresivitou zejména na servisu udávala tempo hry. První set jednoznačně pro domácí. Hosté se snaží vrátit do zápasu, ale často je sráží technické chyby a nebo zvláštní výroky rozhodčích. Na jednu obzvláště zajímavou rošádu se podíváme jistě ve Smart Volley sestavě pro toto kolo. Konečný výsledek 0:3 z pohledu Varů je tak jistě šokující, ale jak poznamenal trenér Novák po zápase, domácí si šli pro vítězství dravěji a to rozhodlo:

Ostrava ukázala, jak se hraje o body: agresivně, s maximálním úsilím, s velkým sebevědomím. A pak je výsledek, jaký je. Domácí si šli pro výhru. Na naší straně byly všechny herní činnosti podprůměrné a nedostačující.

SKV Ústí nad Labem, 23 bodů

Jeden zápas o přímé umístění v tabulce měli o víkendu na programu volejbalisté z Ústí. Nečekalo je nic lehkého. Praha si na místo SKV v tabulce brousilo zuby a po prvním setu to vypadalo, že bude rychle hotovo. Po prvním setu se ale Ústí vzepřelo osudu a dokázalo vyválčit zápas až do tiebreaku, kde ale tahali za kratší konec. Nakonec ale i trenér Vašina byl spokojený s bodem:

Výsledek 3:2, pro nás dobrý bod. Po prvním setu jsme vůbec nebyli schopni přihrát, ale svojí bojovností a obrovskou vůli jsme se dostali zpátky do zápasu. Jsem moc rád za takové zápasy, protože ty nám něco dají. Kluci pak hráli naplno, bojovali o každý míč, a i když odjíždíme s porážkou, tak můžeme odjíždět se vztyčenou hlavou.

Sobotní zápas má SKV s Odolena Vodou přeložené na pondělí, kdy se střetnou před kamerami české televize. Bude to další důležitý zápas o přímé postavení v tabulce. Na zápas se v detailu podívá Martin Mach v tradičním preview.

AERO Odolena Voda, 20 bodů

Odolena Voda jela v pátek do Budějovic. V průběhu zápasu ale hosté vyhodnotili, že bude lepší dát příležitost kompletnímu kádru a rozehrát si tak vícero hráčů, zejména protože v pondělí je čeká velmi důležité televizní utkání s SKV Ústí nad Labem. Prohra 0:3 pak nebyla velkým překvapením. Vyplatí se zvolená taktika trenéra Martina Kopa? Uvidíme v pondělí.

VK Ostrava, 18 bodů

Do Zlína pro body! To byl jistě cíl pro páteční zápas trenéra Václavíka. Přesto jistá nespokojenost se dvěma za výhru 3:2. Kvůli zbytečné nervozitě a mnoha nepřesnostem se podle kapitána i trenéra zbytečně připravili o ten jeden bonusový. Pozitivem tak podle všeho bylo pouze otočení nepříznivého vývoje v tiebreaku. A povzbuzení do sobotního zápasu, ke kterému přijely favorizované Karlovy Vary.

Jestli Ostrava měla sérii matných výkonů? To už je dávno zapomenuto! Navíc si sebevědomě vyšlápli právě na Karlovarsko, které porazili 3:0! Jan Václavík po svých svěřencích nechtěl, aby hráli druhé housle a aby pokud možno diktovali tempo hry. Domácí se chopili šance, kopali do servisu celý zápas a donutili Vary tahat za kratší konec po celou dobu zápasu. Kapitán David Janků po zápase potvrdil, že splnili dokonale pokyny trenéra Václavíka:

Řekli jsme si před zápasem, že na ně vlítneme a to se nám podařilo. Chodil nám servis a o to lehčeji se nám pak bránilo. Na výborném podání jsme i dnes měli založenou naši hru a jsem rád, jak dobře jsme toto těžké utkání zvládli.

Karlovarští ale nemusejí věšet hlavu. Hned po svátcích dostanou možnost vrátit Ostravě tuto porážku. Odveta se bude hrát již 29. prosince.

Ostrava stahuje ztrátu na první polovinu tabulky a chce bojovat o přímý postup do playoff! foto © Jaroslav Obsadný / VK Ostrava

Volejbal Brno, 15 bodů

Trochu matné výkony Brna se odrazily i do tohoto víkendu. Zejména do prvního zápasu s Příbramí, kde nedokázaly domácí udržet výkonnost po celou dobu utkání a Příbram do závěrů setů převzala iniciativu. Po prohře 3:0 tak trenér Ondřej Marek ví, na co se ještě víc zaměřit na trénincích:

My jsme dnes hráli velice špatně, nedařilo se nám prakticky nic. Všechny tři koncovky jsme měli dobře rozehrané, bohužel jsme to nedotáhli do vítězného konce. Příbram si dnes šla víc za vítězstvím, my jsme se dnes báli na podání i na útoku. Musíme s tím něco udělat, asi více trénovat.

V sobotním zápasu už se hrál odlišný zápas. V roli favorita přijela Dukla, která předvedla v zápase koncentrovaný výkon. Ten navíc podpořili střídající hráči hostí a krom druhého setu, kde domácí zatlačili servisem, nedopustili liberečtí překvapení. Asistent domácích Ondřej Boula tak po zápase kladně hodnotil především bojovnost, která mu chyběla v pátek s Příbramí:

Byl to slušný výkon z naší strany, i když tam byly chyby, které nakonec asi rozhodly proti soupeři, který je zkušenější. Dukla má široký kádr, pomohli jim střídající hráči. Když to srovnám se včerejškem, tak dnes to bylo daleko bojovnější.

Black Volley Beskydy, 12 bodů

Jeden jediný zápas měli na programu. Navíc den před tím jejich soupeř ze Zlína sehrál pětisetovou bitvu s Ostravou. Většina trumfů tak mělo být na straně Beskyd, snad kromě domácího prostředí - a to je při zápasech svěřenců Jakuba Salona celkem nemesis. Ve venkovních zápasech se prostě nedaří a stejně to dopadlo i ve Zlíně. Ani bod za prohru 2:3 jistě nebyl dostatečnou náplastí. Dvě porážky v řadě od Zlína a Příbrami před vánocemi klidu nepřidávají a to ještě čeká Beskydy dvaadvacátého domácí zápas s favorizovaným Jihostrojem..

Volejbal Kladno cz, 11 bodů

Za normálních okolností by čekaly Kladno dva zápasy kola. V pátek Karlovarsko a v sobotu Jihostroj. V současné formě ale pro Kladno nic záviděníhodného. Navíc v pátečním zápase Karlovarsko nedalo domácí ani čuchnout. Kapitán domácích vyzíval po prohře 0:3 spoluhráče, aby hodili prohru za hlavu a co nejlépe se připravili na sobotní utkání v Budějovicích.

V druhém zápase víkendu se rozhodně představili v lepším světle a nechali zapomenout nevýrazný výkon ze dne předešlého! Přesto to víc než na prohru 1:3 nestačilo. Trenér Fortuník se tak snažil najít nějaké pozitiva na zápase. Stále je ale co zlepšovat:

Musím vzpomenout včerejší zápas s Karlovarskem, který byl otřesný. Dnes byť první set byl splachovák, tak jsme se zvedli a udělali z toho vyrovnané utkání. Samozřejmě se potom ukázalo to, co už víme, že Budějovice jsou výborný mančaft. Když nehrajeme všechno takticky správně, tak to potrestají, a to se přesně v tomto zápase stalo.

VSC Fatra Zlín, 11 bodů

Ve Zlíně si asi řekli, že před Vánocemi budou chtít trochu nahnat fyzičku a tak si v obou utkáních nadělili pětisetová utkání. V pátek s Ostravou navíc mohlo být rozhodně veseleji, ale první dvě koncovky se domácím nepovedly a všechno pak museli dohánět v následujících setech. Přesně tak popisoval zápas trenér Přemysl Obdržálek:

Pro nás dnes smolné utkání. První set kolaps v koncovce, druhý jasně pro nás, ale zase nic. Třetí a čtvrtý set se hrál podle našich představ a pátý opět kolaps.

Fatra se tak skvěle rozehrála na sobotního soupeře, kterým byly Beskydy pod vedením Jakuba Salona. Beskydům se letos venku dvakrát nedaří a nakonec toho dokázali využít i Zlínští, přestože se vítězství nerodilo zrovna snadno, nakonec ale díky větší bojovnosti a nasazení dokázali vyhrát i tiebreak a do vánočních svátků můžou jít s příjemným pocitem výhry.

Euro Sitex Příbram, 10 bodů

Poslední Příbram, slovo které už brzo nemusí platit. Po vítězstvích doma v Beskydech přidali Klárovi svěřenci další body do tabulky a na Fatru s Kladnem již ztrácejí jediný bodík! Výsledek 3:0 se ale rozhodně nerodil lehce, dokonce brno bylo často na koni a do koncovek vstupovalo s lepší výchozí pozicí! Příbram se ale nevzdávala a dokázala vždy konec setu otočit. Tuto vydřenou výhru jistě berou Kocouři všema deseti a naznačili, že předkolo playoff by zase nemuselo být úplnou utopií.

Celé kolo provázely zajímavé výroky rozhodčích. Příbram by mohla vyprávět dlouhodobě.. foto © VK Lvi Praha

Sobotní utkání už ale bylo o něčem krapet jiném. Silní Lvi neponechali nic náhodě a na rozdíl od Brna podali koncentrovaný výkon, na který neměli Kocouři odpověď. Přesto si myslím, že před Vánocemi si Příbram výrazně polepšila a do žil se jistě vlila důležitá porce sebevědomí a jistě nám ještě ukážou, že s Kocoury se bude muset počítat!